Espècies observades a Sant Magí de la Brufaganya.

Dissabte dia 12 de novembre, l’Equip de Recerca Botànica del Centre Excursionista de Catalunya junt amb membres del grup de natura d’Amics de Sant Magí de la Brufaganya i el seu entorn, han fet una sortida de treball de camp a Sant Magí de la Brufaganya .

El recorregut previst era: Inici a la capella de les Fonts. D’allí agafar la pista que porta al mas dels Frares, per anar al camí que duu al collet dels Apòstols. En algun punt d’aquest recorregut intentar acostar-se al caire del cingle evitant en el possible les garrigues denses que barren el pas. Del collet dels Apòstols, baixar al santuari i a la capella de les Fonts.

La llista d’espècies observades és la següent:
  1. Acer monspessulanum L. subsp. monspessulanum
  2. Amelanchier ovalis Medic.
  3. Anthyllis vulneraria L. subsp. gandogeri (Sagorski) W. Becker
  4. Aphyllanthes monspeliensis L.
    Bugiot (Thesium humifusum) [Foto: Maria Congost]
  5. Argyrolobium zanonii (Turra) P. W. Ball
  6. Asparagus acutifolius L.
  7. Aster sedifolius L.
  8. Astragalus monspessulanus L.
  9. Atractylis humilis L.
  10. Avena pratensis L. subsp. iberica St.-Yves.
  11. Avenula bromoides (Gouan) H. Scholz subsp. bromoides
  12. Biscutella laevigata L.
  13. Brachypodium phoenicoides (L.) Roem. et Schultes
  14. Brachypodium retusum (Pers.) Beauv.
  15. Bupleurum fruticescens L. subsp. fruticescens
  16. Bupleurum rigidum L. subsp. rigidum
  17. Buxus sempervirens L.
  18. Carex halleriana Asso
  19. Carlina corymbosa L. subsp. hispanica (Lam.) O. Bolòs et J. Vigo
  20. Centaurea linifolia L. subsp. linifolia
  21. Clematis vitalba L.
  22. Coris monspeliensis L.
  23. Cornus sanguinea L. subsp. sanguinea
  24. Coronilla emerus L. subsp. emerus
  25. Coronilla minima L. subsp. minima
  26. Cytisophyllum sessilifolium (L.) O. F. Lang
  27. Dorycnium hirsutum (L.) Ser. in DC.
  28. Dorycnium pentaphyllum Scop. subsp. pentaphyllum
  29. Echinops ritro L. subsp. ritro
  30. Echium vulgare L.
  31. Erica arborea L.
  32. Erica multiflora L.
  33. Eryngium campestre L.
  34. Euphorbia characias L. subsp. characias
  35. Euphorbia flavicoma DC. subsp. flavicoma
  36. Euphorbia nicaeensis All. subsp. nicaeensis
  37. Filipendula vulgaris Moench
  38. Fumana ericoides (Cav.) Gandg. subsp. montana (Pomel) Güemes et Muñoz Garm.
  39. Galium lucidum All. subsp. lucidum
  40. Genista hispanica L. subsp. hispanica
  41. Genista scorpius (L.) DC. in Lam. et DC. subsp. scorpius
    A l’obaga del cingle de les coves, durant l’estudi de la flora [Foto: Anna Bonnín]
  42. Globularia alypum L.
  43. Globularia vulgaris L. subsp. vulgaris
  44. Hedera helix L.
  45. Helianthemum apenninum (L.) Mill. subsp. pilosum (L.) P. Fourn.
  46. Helianthemum oelandicum (L.) DC. in Lam. et DC.
  47. Helichrysum stoechas (L.) Moench
  48. Hieracium pilosella L. [grup]
  49. Hippocrepis comosa L. subsp. scorpioides (Req. ex Benth.) O. Bolòs, J. Vigo, Masalles et Ninot
  50. Juniperus communis L. subsp. communis
  51. Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus
  52. Juniperus phoenicea L. subsp. phoenicea
  53. Koeleria vallesiana (Honckeny) Gaud.
  54. Laserpitium gallicum L.
  55. Lavandula latifolia Medic.
  56. Leuzea conifera (L.) DC. in Lam. et DC.
  57. Linum narbonense L.
  58. Linum tenuifolium L. subsp. milletii (Senn. et Barrau) O. Bolòs, J. Vigo, Masalles et Ninot
  59. Lithospermum fruticosum L.
  60. Lonicera etrusca Santi
  61. Lonicera implexa Ait. subsp. implexa
  62. Ononis minutissima L.
  63. Orobanche latisquama (F. W. Schultz) Batt. in Batt. et Trab.
  64. Osyris alba L.
  65. Pallenis spinosa (L.) Cass. subsp. spinosa
  66. Phillyrea latifolia L. subsp. media (L.) P. Fourn.
  67. Phlomis lychnitis L.
  68. Pinus halepensis Mill.
  69. Pinus nigra Arnold subsp. salzmannii (Dunal) Franco
  70. Pistacia terebinthus L.
  71. Plantago lanceolata L.
  72. Polygala calcarea F.W. Schultz
  73. Polygala rupestris Pourr. subsp. rupestris
  74. Potentilla neumanniana Reichenb.
  75. Prunus spinosa L.
  76. Quercus coccifera L. subsp. coccifera
  77. Quercus faginea Lam. subsp. faginea
  78. Quercus ilex L. subsp. ilex
  79. Quercus ilex L. subsp. rotundifolia (Lam.) T. Morais
  80. Rhamnus alaternus L.
  81. Rosa canina L. subsp. stylosa (Desv.) F. Masclans
  82. Rosmarinus officinalis L.
  83. Rubia peregrina L. subsp. peregrina
  84. Ruscus aculeatus L.
  85. Ruta chalepensis L. subsp. angustifolia (Pers.) Cout.
  86. Sanguisorba minor Scop.
  87. Sedum acre L.
  88. Sedum album L.
  89. Sedum sediforme (Jacq.) Pau
  90. Sideritis hirsuta L. subsp. hirsuta
  91. Smilax aspera L.
  92. Sorbus domestica L.
  93. Spartium junceum L.
  94. Staehelina dubia L.
  95. Stipa offneri Breistr.
  96. Tanacetum corymbosum (L.) Schultz Bip.
  97. Telephium imperati L. subsp. imperati
  98. Teucrium chamaedrys L. subsp. pinnatifidum (Senn.) Reichenb. f.
  99. Teucrium polium L. subsp. polium
  100. Thesium humifusum DC. subsp. divaricatum (Jan ex Mert. et Koch in Röhling) Bonnier
  101. Thymelaea tinctoria (Pourr.) Endl. subsp. tinctoria
  102. Thymus vulgaris L. subsp. vulgaris
  103. Viburnum lantana L.
  104. Viburnum tinus L. subsp. tinus
  105. Viola willkommii Roem.
[Text: Valentí González i Josep Nuet Badia; fotos: Anna Bonnín, Maria Congost, Valentí González, Adela Martín i Josep Maria Soler] Font blog Equip de Recerca Botànica del Centre Excursionista de Catalunya,a l’adreça :http://equip-recerca-botanica.blogspot.com/
Deixa un comentari

La teva adreça de correu electrònic no serà publicada.